Welkom, Gasten
Gebruikersnaam: Wachtwoord: Onthoud mij
Vragen over verstechniek

Onderwerp: van Dactylus naar jambes

van Dactylus naar jambes 05 aug 2019 10:00 #1

  • Job A. Gorree
  • Job A. Gorree's Profielfoto
  • Offline
  • Gedreven forumlid
  • Berichten: 120
  • Ontvangen bedankjes 18
Misschien een vraag voor Niels


Ik weet dat Bladzijden een dactylus is

ik zit met de regel

Want vele lege bladzijden beschreven.
Ik hoor in het ritme toch een "dreun" op de laatste lettergreep van BLADzijDEN. Klopt dat en is daar een naam voor?
Laatst bewerkt: 05 aug 2019 10:01 door Job A. Gorree.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

van Dactylus naar jambes 05 aug 2019 10:12 #2

Hallo Job,

De twee klemtoon op DEN in bladzijden klinkt inderdaad niet zo lekker. Bij A'S in pagina's ervaar ik dat minder. Is dat een alternatief voor je?

Groet,
Manuel
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.
Bedankt door: Job A. Gorree

van Dactylus naar jambes 05 aug 2019 21:01 #3

  • Niels Blomberg
  • Niels Blomberg's Profielfoto
  • aanwezig
  • Forumgod
  • Schoonschrijver
  • Berichten: 2136
  • Ontvangen bedankjes 1415
Dag Job,
Je hebt gelijk. De klemtoon van het woord ligt op de eerste lettergreep. Dus ligt er in een tweelettergrepig metrum ook een metrum-klemtoon op de derde lettergreep en dat is in dit woord niet de bedoeling.

Dat komt vooral omdat de derde lettergreep een sjwa is, een klinker die van huis uit geen klemtoon duldt. (In het Nederlands komt de sjwa vooral voor als toonloze e zoals hier, maar ook als i of ij in de uitgangen -ig en -lijk). Jaren geleden hebben we het loodsmannetje voorbij zien komen, een woord dat eindigt op 2 sjwa's.
Zowel bij bladzijden als bij loodsmannetje, zie je dat de hoofdklemtoon op de eerste en de nevenklemtoon op de tweede lettergreep ligt. Aan die nevenklemtoon heb je dus niets in een metrisch gedicht, waarbij er 1 of 2 onbeklemtoonde lettergrepen tussen klemtonen nodig zijn..

De oplossing van Manuel is de meest voor de hand liggende. Bij metrumproblemen zoek ik vaak synoniemen, vooral op synoniemen.net
Groeten
Niels
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

van Dactylus naar jambes 05 aug 2019 21:43 #4

  • Job A. Gorree
  • Job A. Gorree's Profielfoto
  • Offline
  • Gedreven forumlid
  • Berichten: 120
  • Ontvangen bedankjes 18
Dank je Niels, dat was de informatie die ik zocht. De oplossing van Manuel vond ik inderdaad wel goed, maar soms wil ik per se een bepaald woord ergens tussen proppen. Meestal is dat geen goed idee. Bedankt voor die link, maar ik gebruik hen al een tijdje, Inderdaad handig om snel een synoniem te vinden.

Nogmaals bedankt.
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.

van Dactylus naar jambes 06 aug 2019 17:58 #5

  • Bas Boekelo
  • Bas Boekelo's Profielfoto
  • Offline
  • Forumgod
  • Berichten: 4471
  • Ontvangen bedankjes 1314
Niels, ik lees in je antwoord aan Job het loodsmannetje. Toevallig gaf ik in het gedicht "relatieperikelen '' als voorbeeld dat loodsmannetje . in dat gedicht het woord 'veehandelaar '. dat dus hetzelfde probleem heeft. Ik stelde dat op 'laar ' een secundaire klemtoon kon liggen, makkelijker dan op TJE van loodsmannetje. Wat is jouw reactie daarop?
Alleen ingelogde leden kunnen reageren.
Tijd voor maken pagina: 0.230 seconden

Log in

Gebruikersnaam en wachtwoord:

Zoeken

Forum Recent

Uit het archief

Sportschool (Pantoum)

 

 
Als eerste gaan we even op de fiets
Al snel is het de beurt aan apparaten
Dan op de loopband, nee, dat is geen witz
Het geeft je lichaam echter goede bate!

Heel snel is het de beurt aan apparaten
En daarna met gewichten in de weer
Dat geeft je lichaam hele goede bate
En na verloop van tijd roep je: méér, méér!

We gaan met de gewichten in de weer
Al merk ik wel, dat dit me gaat vermoeien
Toch roep ik na verloop van tijd: méér, méér!
Wat blijft zo’n schema mij toch steeds weer boeien

Heel langzaam aan gaat mijn conditie groeien
Hup, op de loopband nu, bepaald geen witz!
Laat mij mijn oefening nu niet verknoeien
Tenslotte gaan we snel nog op de fiets!